מה יקרה למחיר למשתכן ביום שאחרי בחירות 2019 / טל תפוחי - גמלא הראל

מה יקרה למחיר למשתכן ביום שאחרי בחירות 2019 / טל תפוחי


פורסם ב
טל תפוחי, מנכ"ל גמלא הראל

כבר כמה פעמים במהלך השנים האחרונות נדמה היה כי המערכת הפוליטית קרובה לבחירות – ולא כך היה. הפעם, כך נדמה, הבחירות אכן בפתח כאשר מרבית השחקנים בזירה מעריכים כי מרץ 2019 הוא המועד המועדף על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

עבור שוק הנדל"ן מערכת הבחירות עשויה להיות הרת גורל מבחינת השפעתה. בעניין הזה, השאלה הגדולה שתישאל לאחר הבחירות היא מחיר למשתכן –  לאן?

במידה ששר האוצר הנוכחי משה כחלון ימשיך בתפקידו הרי שאפשר להניח באופן די ברור כי תוכנית מחיר למשתכן תישאר עמנו, לפחות לתקופה הקרובה. מדובר הרי בבייבי של כחלון וסביר להניח כי הוא ישאף "לקצור" את הפירות להן הוא מצפה מהתוכנית. יחד עם זאת, קדנציה שנייה לכחלון בתפקיד תאפשר לו גם להיות חופשי מלחצים ודעות קדומות ולבצע שינויים בתוכנית הקיימת, ככל שיידרשו, בהתאם למצב שוק הנדל"ן.

ומה יקרה אם כחלון לא יהיה שר האוצר הבא, לאחר בחירות? אז, כך נראה, ניפרד סופית מתוכנית מחיר למשתכן לטובת תוכנית אחרת, שתהיה הבייבי של מחליפו. המשמעות עבור יזמי הנדל"ן היא ככל הנראה סוף תקופת הקיפאון. סביר להניח כי הציפיות להתרסקות מחירי הנדל"ן יתפוגגו וכל הממתינים שישבו על הגדר בציפייה דרוכה, יבינו כי בשוק הנדל"ן הישראלי – בהיעדר קרקע זמינה למגורים – מה שהיה הוא שיהיה.

סיום תקופת הקיפאון וחזרת הביקושים תביא להפיכתם פרויקטים של מחיר למשתכן לאטרקטיביים יותר עבור הזכאים, שיבינו כי ככל הנראה ההטבות הניתנות בתכנית, ספק אם יחזרו.

מהלך של בחירות קרובות אמנם עשוי להוביל גם להקפאה של מהלכים קיימים עד לכניסתה של ממשלה חדשה – ואולם ניתוח הסיטואציות האפשריות לאחר הבחירות מלמד כי יש מקום לאופטימיות – כל עוד הפוליטיקה הישראלית לא תפתיע, ולא בפעם הראשונה, ותטרוף לכולנו את הקלפים.