כחלון (שוב) שולף: והפעם, מחיר למשתפר / חדשות מחיר למשתכן - גמלא הראל

כחלון (שוב) שולף: והפעם, מחיר למשתפר / חדשות מחיר למשתכן


פורסם ב

מחיר למשתכן מדשדשת? תמיד אפשר להמציא תוכנית חדשה, גם אם היתכנותה קלושה ♦ 7,432 זוכים בהגרלה השלישית ♦ ומנהל רמ"י מתעקש לשמור על אופטימיות ♦ חדשות מחיר למשתכן

קוראי העיתונים והאתרים הכלכליים שיפשפו בוודאי את עיניהם לנוכח ה"המצאה" החדשה של שר האוצר, משה כחלון. "מחיר למשתכן" לא עושה את העבודה, חשב לו כנראה השר, למה שלא נמציא תוכנית חדשה: "מחיר למשתפר". במסגרת התוכנית, כך דווח, יימכרו קרקעות לבתים צמודי קרקע בשוק החופשי, כשרשות מקרקעי ישראל תגביל את המחיר במכרזים.

אז מה אם מלאי הקרקעות מצומצם ורובן נמצאות בפריפריה, העיקר שנצא בעוד תוכנית שתעשה קצת כותרות בשוק המדשדש.

ליתר ביטחון, שר האוצר ממשיך ליצר כותרות אופטימיות גם לגבי "מחיר למשתכן". בסיור בפרויקטים שונים של התוכנית, הבטיח: למרות הכל – המחירים יירדו. אלא שבשטח, מה לעשות, התמונה קצת אחרת: הרשויות מקשות, פרויקטים תקועים ויזמים מתלוננים, כמו שקרה בראשון לציון לדוגמה.

בצד החיובי, מחיר למשתכן עדיין חיה ובועטת, בין היתר עם 340 יחידות דיור ביפו.  רשות מקרקעי ישראל הגדילה ל־1,280 את מספר הדירות במתחם מכבי יפו ולפי הערכות כ־70% מהדירות יהיו מוזלות. גם על חורבות איצטדיון יד אליעזר המיתולוגי החלו עבודות חידוש שבמסגרתו ישווקו דירות מחיר למשתכן.

7,342 זכו בהגרלה השלישית הגדולה של מחיר למשתכן, כאשר באופן לא מפתיע עיקר הביקושים היו באזור המרכז. יחד עם זאת, בדה מארקר מנסים להסביר כיצד קורה ששניים מכל שלושה זוכים מסרבים לדירה בהנחה של 700 אלף שקל במרכז?. בגליל ים לדוגמה ויתרו 800 על זכאותם לדירה.

וכדי לסיים בכל זאת בנימה אופטימית, הנה ראיון של מנהל רמ"י שקובע: הקיפאון במחירי הדיור הוא הקיפאון שלפני הירידה.

ואם לא, תמיד אפשר להמציא תוכנית חדשה.