2017 כבר כאן. למה כדאי לשים לב? - גמלא הראל

2017 כבר כאן. למה כדאי לשים לב?


פורסם ב

איך תיראה השנה הלועזית שהחלה לא מכבר בתחום הנדל"ן? את התשובה הסופית לכך נקבל רק בסוף 2017, אבל עד אז הנה 3 נקודות שכדאי מאוד לשים אליהן לב בשנה הזו, בהיבטים השונים של תחום הנדל"ן.

1. בנייה מחוץ לקו הירוק. אם יתממשו תחזיות הימין, בחירתו המדהימה של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב עשויה לחולל שינוי של ממש במדיניות הישראלית של הבנייה באזורים שמעבר לקווי 67'. אם אכן הדבר יקרה, הרי שמדובר בשינוי דרמטי ביחס למדיניות ה"אי בנייה" או "ההקפאה השקטה" שאיפיינה את שנות שלטונו של ברק אובמה בבית הלבן.

יישובי יהודה ושומרון, שנחשבו בעבר ליישובים המיועדים למתנחלים בעלי אידיאולוגיה ימנית קיצונית, הפכו בשנים האחרונות ליעדים גם עבור משפרי דיור, אשר יכולתם אינה משגת לרכוש/לשדרג דירה באזורי המרכז. יישובים כגון אורנית, אריאל ומעלה אדומים אינם נחשבים עוד בעיני רבים כהתנחלויות, אלא כיישובי מגורים לגיטימיים ללא קשר להשקפה פוליטית. הרחבת הבנייה באזורים אלו, ככל שתתאפשר, יכולה להוות הזדמנות טובה ליזמים, אשר מחפשים להרחיב פעילות, באזורים בהם עדיין רמת המחירים נותרה "שפויה".

חשוב לציין כי גם עלויות הביצוע באזורים אלו עשויות להיות זולות משמעותית עקב כוח עבודה זמין, המצוי בסביבה.

2. כחלון יתעורר? האם ב-2017 ייפול סוף סוף האסימון אצל שר האוצר בעניין עדכון תכנית "מחיר למשתכן"? התחושה היא שכחלון אכן מתחיל להבין כי הרחבת היצע הדירות לפלח הזכאים אינו מספק כדי לחולל שינוי אמיתי בשוק. התוכנית הנוכחית חונקת את השוק וגורמת בפועל להתייקרות של הקרקעות הפרטיות ועליית מחיריהן. במבחן התוצאה, נכון להיום מכרזי מחיר למשתכן אינם מוכיחים את עצמם כאפקטיביים להתמודדות עם מחירי הדיור הגבוהים ונראה כי גם באוצר מבינים שאין מנוס משינוי התכנית על ידי הגדלת שיעור הדירות המיועדות לשוק החופשי עד ל-50%.

זהו לא צעד פשוט עבור כחלון שחרט על דגלו את העזרה לאוכלוסיות החלשות (הרחבת מעגל הזכאים גם תכלול אוכלוסיות שאינן מוגדרות חלשות), אך המצב הנוכחי חייב להשתנות. אם זה אכן יקרה, יהפכו מכרזי מחיר למשתכן אטרקטיביים לא רק לקבלני ביצוע – אלא כמובן גם לכל יתר היזמים, דבר שיגרום להגברת התחרות במכרזים אלו..

3. מתחדשים. אם לא יחולו שינויים דרמטיים זו ללא ספק צפויה להיות שנת ההתחדשות העירונית. תיקון 3א לתמ"א 38, יחד עם תוכנית הרובעים שאושרה בתל אביב, יאפשרו לחדש את הפעילות ביתר שאת. מרגע שיצא התיקון זכויות הבנייה ברורות לכל וישנה בהירות ואחידות סביב תוכניות הבנייה. בקיצור, זה הזמן להתחדש!

שתהיה לכולנו שנה מהנה, מועילה – וכמובן רווחית!