סקר יזמים: "חוק מע"מ אפס יביא לעליית מחירים בשוק" - גמלא הראל

סקר יזמים: "חוק מע"מ אפס יביא לעליית מחירים בשוק"


פורסם ב

סקר שערכה גמלא הראל בקרב יזמים וקבלנים מעלה כי רובם אינם מרוצים ממהלכיו של שר האוצר לפיד בשוק הנדל"ן. כ-70% מעדיפים להמשיך בבניה ולא להמתין לכניסת התקנות החדשות לתוקף

שוק הנדל"ן הישראלי שרוי כבר תקופה ארוכה בחוסר וודאות על רקע המצב הביטחוני ולאור היוזמות הממשלתיות להורדת מחירי הדיור – שתקועות בסבך הביורוקרטיה הפוליטית. האם ניתן לראות אור הקצה המנהרה? סקר שערכה לאחרונה מחלקת המחקר של גמלא הראל בקרב יזמים וקבלנים מובילים מעלה כי למרות הפסימיות, בעוד הפוליטיקאים מתמהמהים – היזמים לא מחכים, וממשיכים בבניה.

למרות הצהרותיו על עשייה למען שחרור הפקק הנדל"ני – תפקודו של האוצר יאיר לפיד נתפס כלקוי למדי – כ-54% מהיזמים שהשתתפו בסקר ציינו כי השפעתו של לפיד על שוק הנדל"ן הישראלי שלילית, ו-18% אף ציינו כי השפעתו שלילית ביותר. כ-29% ציינו כי ללפיד אין השפעה משמעותית על השוק, ואיש ממשיבי הסקר לא ציין כי השפעתו של לפיד חיובית.

יוזמת הדגל של לפיד, חוק מע"מ אפס, זוכה אף היא לביקורת: רוב היזמים (כ-46%) ציינו כי עד כה הייתה ליוזמה השפעה שלילית מסוימת על קצב מכירת הדירות שלהם, וכשליש (32%) אף ציינו ירידה דרסטית במכירות. כ-14% ציינו כי להצעת החוק לא הייתה כל השפעה, וכ-7% ציינו השפעה חיובית מסוימת על קצב המכירות.

לשאלה "כיצד תשפיע כניסתו של חוק מע"מ אפס לתוקף על מחירי הדיור" השיבו רוב היזמים, כ-57%, כי החוק דווקא יביא לעליית מחירים. כ-14% העריכו כי תחל ירידת מחירים, וכ-29% העריכו כי החוק לא ישפיע כלל. למרות זאת, העדיפו כ-61% מהיזמים כי החוק ייכנס לתוקף, ורק 32% העדיפו כי יבוטל.

ש: כיצד תשפיע לדעתך כניסת חוק מע"מ אפס לתוקף על מחירי הדיור?

סקר1 מעמ אפס

היזמים מצידם לא מחכים  ללפיד, ומעדיפים להמשיך וליזום פרויקטים: כ-71% ציינו כי בכוונתם להמשיך ולהוציא פרויקטים אל הפועל בתקופה הקרובה, ורק-21% ציינו כי הם מעדיפים להמתין עד שתתבהר תמונת המצב בשוק.

ש: לאור אי-הוודאות בשוק, האם בכוונתך ליזום פרויקטים חדשים בתקופה הקרובה? 

פרויקטים חדשים

יוזמה נוספת של השר לפיד – שיווק פרויקטים בשיטת "מחיר מטרה", דווקא נתפסת כאפקטיבית בקרב היזמים –  43% ציינו כי היוזמה תתרום להורדת המחירים, בעוד 35% ציינו כי היא לא תתרום.

ש: האם להערכתך שיווק מגרשים בשיטת מחיר מטרה יוריד את מחירי הדירות?

סקר מחיר מטרה

ממשיכים לבנות בדרום

למרות אירועי הקיץ הקשים בגזרה הביטחונית, נראה כי היזמים למודי הניסיון לא מתכוונים להפסיק את הבניה בדרום הארץ. לשאלה "האם אירועי צוק איתן השפיעו על נכונותך ליזום פרויקטים דרומית לאשדוד" השיבו רוב היזמים – 43% כי לצוק איתן לא הייתה כל השפעה על תוכניותיהם. כ-29% השיבו כי האירועים השפיעו במידה מסוימת על נכונותם לבנות בדרום, ורק כ-11% ציינו השפעה רבה.

הסקר של גמלא הראל מראה כי במצב של אי-וודאות, עולה המודעות של יזמים לפתרונות שיספקו להם מרווח נשימה ויציבות פיננסית, כדוגמת מימון הון עצמי. כ-68% מהיזמים ציינו כי הם שוקלים שימוש בהשלמת הון לטובת הפרויקטים שהם יוזמים, ורבע מהם ציינו כי אף השתמשו בעבר באפשרות זאת.