ביום שאחרי המלחמה - גמלא הראל

ביום שאחרי המלחמה


פורסם ב

מאת: טל תפוחי, מנכ"ל גמלא הראל

כשהתותחים רועמים, הדחפורים שותקים. בתקופה האחרונה אנו עדים לקיפאון כללי בשוק הנדל"ן הישראלי, כתוצאה מהתדרדרות המצב הביטחוני וגם בגלל עיקובן של התוכניות הממשלתיות כגון הטבת  מע"מ אפס.

הקבלנים מחכים. הקיפאון בביקוש ואי-הוודאות מביאים גם לירידה בהתחלות הבנייה, שכן יזמים רבים shutterstock_120628ממתינים להתבהרות המצב, בטרם יקבלו החלטה ליזום פרויקטים חדשים.

אבל מה יקרה ביום שאחרי? האם התוכניות שבקנה יצליחו סוף סוף להביא לירידה במחירים? לצערי, בדומה למצב הביטחוני, גם כאן האופק לא נראה מבטיח.

אם תשאלו את הקבלנים, כשרעש האזעקות ישכח, מחירי הדיור ימשיכו לעלות. לפי סקר שהתפרסם השבוע ב-ynet, כ-70% מהקבלנים בישראל חושבים שמחירי הדירות יעלו ב-5% בשנה הקרובה. הקבלנים מפנים את האצבע המאשימה אל משרד האוצר, שלא מצליח לייצר פתרונות אמיתיים למצב השוק, ושתוכניותיו הנוכחיות –  מחיר המטרה, הטבת מע"מ אפס ותוכניות נוספות, אינן מספקות.

ככל הנראה, הצדק איתם. הקיפאון הנוכחי אינו נובע מחוסר בביקושים, אלא בעיקר מהשפעה אקסטרנית של תכניות הממשלה שמתעכבות. במקביל חלה עלייה מתמדת בעלויות הבנייה, הן כתוצאה מייקור תשומות כגון כוח אדם והן כתוצאה מתוספת תקנים חדשים שמייקרים את עלות הבנייה.

השילוב של ירידה בהתחלות הבנייה ועצירה מלאכותית של הביקושים, אמור לגרום לעליית המחירים כשייפתח השסתום שתקוע כרגע בסבך הבירוקרטיה הממשלתית.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שרמת המחירים אליה הגיע השוק מצויה די קרוב לגבול היכולת הכלכלית של מרבית הרוכשים, מה שמהווה גורם ממתן להתפרצות עליית מחירים נוספת.

אז למעלה או למטה? לדעתי, הצפי הוא ליציבות מחירים או לעלייה קלה, שתחל מיד עם סיום חקיקת הממשלה בעניין תכנית מע"מ אפס.