שגרה פיננסית בצל הטילים - גמלא הראל

שגרה פיננסית בצל הטילים


פורסם ב

בזמן שטילים נחתו על עיר מגוריו, התקשר אליי יזם אשקלוני וביקש סיוע בהקמת פרויקט בעיר. חשבתי שהוא התלוצץ, אבל הוא היה רציני לחלוטין. סיפור עם מוסר השכל

מאת: טל תפוחי, מנכ"ל גמלא הראל

באחד הבקרים במהלך שנת 2008, קצת לפני מבצע "עופרת יצוקה", טלפן אליי יזם אשקלוני מוכר ובפיו בקשה: מימון לצורך השלמת הן עצמי בפרויקט המבוצע על ידו. היכן הפרויקט, תהיתי, והיזם השיב באדישות יחסית: אשקלון.

אשקלון. שוק הנדל"ן לא עוצר
אשקלון. שוק הנדל"ן לא עוצר

תחילה חשבתי שמדובר בסוג של הומור שחור מצד היזם. הימים היו ימי טרום המבצע, שבהן הופגזה העיר הדרומית במטחי טילים מרצועת עזה, כולל רקטת גראד אחת שפגעה ישירות בקניון "חוצות אשקלון". מיהו היזם חסר המעצורים שמבקש לממש יזמות נדל"ן דווקא כעת בעיר המופגזת, חשבתי לעצמי. אלא שמבחינת אותו יזם מדובר היה בעניין רציני לחלוטין: עד מהרה הוזמנתי לבקר בפרויקט ולבחון עמו במשותף את דו"ח הביצוע העדכני של השמאי המלווה את הפרויקט מטעם הבנק.

ומדוע אני נזכר בכל זה דווקא כעת? כי כידוע זה כ-4 חודשים מצוי שוק הנדל"ן בהאטה במכירות עקב עצירת הביקושים, לאור שינוי החקיקה הצפוי בעניין מע"מ בשיעור 0% לזכאים. ואם זה לא מספיק, לשוק הנדל"ן נוסף השבוע גורם בעייתי נוסף – התערערות המצב הביטחוני בדרום, מהומות במגזר הערבי ורצח הנקמה המתועב על ידי יהודים קיצוניים.

לכאורה, יש סיבות לדאגה, אבל יחד עם זאת מומלץ גם ללמוד מן העבר. מדינת ישראל היא מדינה המתנהלת שנים על שנים בצל משברים ביטחוניים מסוגים שונים, מלחמות, מבצעים, חטיפות ומה לא. יחד עם זאת, דווקא המציאות העגומה הזו הובילה לחסינות מסוימת של שוק ההון הישראלי. באופן מוזר, הכלכלה הישראלית מתנהלת לרוב במסלול שונה מהמסלול הביטחוני – וטוב שכך.

ולגבי היזם מאשקלון – יש סוף טוב: התברר כי על אף המצב הביטחוני המורכב ששרר בעיר באותה תקופה, המשיך להתנהל בעיר הדרומית שוק תוסס של עסקאות נדל"ן בו נמכרו 7-10 דירות מידי חודש בפרויקט שהקים בסיוע שלנו. נתון שהדהים אותי עוד יותר היה העלייה המתמדת שחלה במחירי הדירות בפרויקט, על אף המצב הביטחוני!

מתברר כי תושבי הדרום "הורגלו" לצערנו למצב הביטחוני ולירי הטילים מרצועת עזה והם ממשיכים את שגרת החיים, הכוללת מעבר ושדרוג דירות. לפיכך אירועים ביטחוניים בעזה אינם מרתיעים אותם מלהמשיך בשגרת חייהם.

הכלכלה הישראלית, לפחות, חסינה בשלב זה מפני הטילים בדרום.

ומסתבר כי גם הקבלנים הישראלים חושבים כמוני, כפי שפורסם היום בדה-מרקר